Trucks

Transport Fr. Hendrickx koopt 8 trekkers op LNG bij Volvo Trucks

Aan Transport Frans Hendrickx en Zonen uit Hulshout werden 8 Volvo Trucks FH-trekkers op LNG geleverd. Hiermee is het quota FH-vrachtwagens LNG waarop Volvo Trucks Belgium (VTB) dit jaar recht op heeft, zo goed als volledig verkocht.

Volvo Trucks pakte enkele maanden geleden uit met nieuwe trucks voor zwaar gebruik die worden aangedreven door vloeibaar aardgas (LNG). Met hun motoren van 420 of 460 pk leveren ze dezelfde prestaties als de dieselmodellen (*), maar stoten ze ongeveer 20% minder CO2-uit. De eerste exemplaren rolden in juni van de assemblagelijn.

"Momenteel hebben we 3 demotrekkers op LNG in test in België. De feedback die we krijgen is heel positief: de tests bevestigen dat ze even performant zijn als trekkers op diesel, en ook dat ze bijzonder zuinig zijn. Ook de chauffeurs zijn enthousiast", zegt Siegfried Van Brabandt, Director Commercial Trucks bij VTB. Volgens hem bewijzen de tests bij de bedrijven dat er een business case is voor LNG.

Daar is ook Rocco Cannizzaro, general manager van Transport Frans Hendrickx en Zonen uit Hulshout, volledig van overtuigd. "Trekkers op LNG kosten wel meer, maar ze verbruiken minder. Na 3 jaar zijn de hogere kosten terugbetaald en worden de voertuigen zeer rendabel.

Volgens mij is dat een verantwoorde, toekomstgerichte investering, zeker omdat steeds meer verladers hun ecologische voetafdruk willen verminderen. Vervoerders die hieraan niet meewerken, gaan het veel moeilijker hebben op de markt".

Opdrachtgevers vragen het steeds vaker
Het is overigens op uitdrukkelijke vraag van een grote opdrachtgever dat Transport Hendrickx iets meer dan een jaar geleden al 8 trekkers op LNG kocht, weliswaar bij een ander merk.

"Wij zijn al sinds de oprichting van het bedrijf in 1956 trouw aan Volvo Trucks. Wij hebben sindsdien een zeer goede relatie opgebouwd, die mede de groei van ons bedrijf heeft mogelijk gemaakt. Nu Volvo opnieuw LNG trucks op de markt brengt, hebben wij er onmiddellijk 8 gekocht", zegt Rocco Cannizzaro.

Volgens hem zal LNG nog ministens 5 à 6 jaar het meeste potentieel bieden om de CO2-voetafdruk van het wegvervoer te verminderen. "Ik geloof dat waterstof een nog betere oplossing wordt, maar dat is niet voor morgen. Elektrische trucks komen bij ons niet in aanmerking, omdat hun actiedradius te beperkt is", zegt hij.

Aantal tankstations groeit
"Het enige nadeel van LNG is het beperkte aantal tankstations. "Veurne is te ver en Kallo is een vergiftigd geschenk omwille van de file aan de Kennedytunnel. Met stations in Lokeren en Herstal is de situatie al verbeterd.

Eind dit jaar moet er ook één open gaan in Tessenderlo, niet zo ver van Hulshout. Dat zal voor ons de omrijkosten enorm doen dalen. Het station had er al moeten staan, maar de ambtenarij vertraagt het verlenen van de vergunning. Het aantal stations groeit dus, maar te traag", voegt Rocco Cannizzaro toe.

Op termijn overweegt hij om in Hulshout op het bedrijf een LNG-station te openen. Een belangrijke voorwaarde hiervoor is een verdere daling van de kostprijs van de installaties.

Bestellingen lopen binnen
Naast Transport Frans Hendrickx hebben verschillende andere Belgische transporteurs FH-trekkers op LNG besteld. Remitrans uit Ninove kocht er een 10-tal. Ook onder andere Galliker uit Herstal en Mattheeuws uit Veurne gingen reeds over tot een aankoop.

"De verkoop loopt goed. Het quota waar Volvo Trucks Belgium recht op heeft is zo goed als opgenomen. Dat betekent dat wij dit jaar tot een 10-tal bestellingen kunnen aannemen. Zij die willen, kunnen nog testritten aanvragen", zegt Siegfried Van Brabandt tot slot.

(*) Om tot dezelfde prestaties te geraken, gebruikt Volvo Trucks een dieselmotor als basis en geen ottomotor (en dus geen bougies). Om het gas te doen ontbranden, wordt er op het moment van de injectie een minimale hoeveelheid diesel toegevoegd (6 à 8% zo blijkt uit de testen).

Dankzij deze keuze kan Volvo een Euro6-gasmotor aanbieden met een vermogen van 460 pk en een maximumkoppel van 2300 Nm. Er is ook een versie van 420 pk met een koppel van 2100 Nm beschikbaar.