Het nieuwe cameramonitorsysteem van Volvo Trucks kan zowel het brandstofverbruik als de kosten verlagen. Het kan ook de veiligheid vergroten door het directe en indirecte zicht op de omringende verkeersomgeving te verbeteren, bij zowel veel als weinig licht en in alle weersomstandigheden.
Camera's en beeldschermen vervangen steeds vaker de zijspiegels op trucks, om een goede reden. De nieuwe technologie biedt immers veel voordelen. Daarom lanceert Volvo Trucks nu het cameramonitorsysteem.
“Het zorgt echt voor een betere rijervaring”, zegt Hayder Wokil, Safety & ADAS (Advanced Driver-Assistance System), Volvo Trucks. “Ik heb het systeem urenlang getest en het heeft een aanzienlijk beter direct zicht, zelfs in veeleisende licht- of weersomstandigheden.”
Hij gaat door: “Toen we begonnen, hadden we het gevoel dat sommige van de bestaande technologische oplossingen niet volstonden om onze klanten tevreden te stellen. Daarom hebben we ons geëngageerd om ervoor te zorgen dat we het systeem van de hoogste kwaliteit op de markt konden brengen.”
Veiligheid is een kernwaarde van Volvo en is essentieel voor de prestaties van het cameramonitorsysteem. En toch, zo legt Hayder Wokil uit, was de belangrijkste drijfveer de EU-verordening 2019/1242, die prestatienormen voor de CO2-uitstoot van nieuwe zware voertuigen vastlegde. “Om te voldoen aan het Klimaatakkoord van Parijs streeft de EU ernaar de transportsector sneller op het punt te brengen waarbij deze netto geen broeikasgassen meer uitstoot. Nieuwe zware voertuigen moeten het brandstofverbruik al tegen 2025 aanzienlijk reduceren. Het cameramonitorsysteem kan daarbij helpen.”
Vergeleken met grote spiegels maken de aanzienlijk kleinere armen van de camera's een voertuig aerodynamischer, vooral bij gebruik op de nieuw gelanceerde aerodynamische cabines van Volvo Trucks.
“Over de levensduur van het voertuig zijn er potentiële besparingen in brandstofverbruik die internationale transporteurs zullen waarderen”, zegt Hayder Wokil. “Het kan aanzienlijke kostenbesparingen opleveren voor transporteurs met een wagenpark met diverse voertuigen voor langeafstandstransport, maar het zal ook kosten besparen voor een zelfstandig chauffeur.”
Zonder de grote spiegelbehuizingen die het zicht belemmeren, verbetert het directe zicht van de chauffeur. Bovendien verbeteren digitale functies de rijervaring, zoals het Zoom-out Field of View, een unieke functie van Volvo. Die helpt de chauffeur veilig te manoeuvreren door meer informatie te geven over het verkeer rondom de truck.
Het systeem beschikt over een veiligheidsvoorziening waarmee de chauffeur kan bepalen hoe snel andere voertuigen de truck van achteren naderen. "In het cameramonitorsysteem heeft het belangrijkste gezichtspunt achteruit zogenaamde einde-aanhanger-lijnen die de chauffeur op het beeldscherm kan instellen”, zegt Hayder Wokil. “Dat komt de chauffeur ten goede, vooral bij het veilig van rijstrook wisselen.”
Tijdens het rijden beweegt u vaak uw hoofd om beter zicht in de spiegel te krijgen. Met deze voorziening is dat niet nodig. In plaats daarvan past een automatische panningfunctie het beeld aan de hoek van het voorste wiel aan en laat de chauffeur weten waar het einde van de aanhanger zich bevindt.
Hayder Wokil zegt: “Het is de bedoeling om de functie in alle voertuigcombinaties uit te voeren, inclusief combinaties van bakwagen en trekker-aanhanger.”
Vergeleken met grote spiegels maken de aanzienlijk kleinere armen van de camera het voertuig aerodynamischer.
Het superieure zicht langs de zijkanten van het voertuig zal bijdragen aan een veiligere omgeving voor fietsers, voetgangers en andere weggebruikers. De dodehoekcamera in het cameramonitorsysteem kan geactiveerd worden tijdens het draaien, in combinatie met de detectie van kwetsbare weggebruikers (VRU) van Volvo Trucks. Dit biedt uitstekende ondersteuning voor de chauffeur om eventuele andere weggebruikers te detecteren.
Bovendien biedt het verbeterde zicht rondom de chauffeur meer veiligheid tijdens het parkeren en tijdens rustpauzes. Zelfs met de gordijnen of zonneschermen dicht kunt u het cameramonitorsysteem vanaf het bed activeren om toezicht te houden en te zien wat er langs de zijkanten van de truck gebeurt.
Hoe infraroodtechnologie het nachtzicht verbetert
De camera's van Volvo Trucks beschikken over een nachtmodus die infraroodlicht gebruikt om een gedetailleerder en duidelijker beeld te geven van de duisternis in de directe omgeving van de truck. Dat is bijvoorbeeld erg handig wanneer een truck 's nachts aankomt bij een terminal. Dankzij de IR-camera is het zicht met de camera's 's nachts of in het duister beter dan met spiegels.
Zowel transporteurs als chauffeurs hebben baat bij het cameramonitorsysteem. Het gaat dan vooral om het brandstofverbruik, maar het vergroot ook de veiligheid.”
De camera's zijn ook voorzien van lensverwarming om eventuele mist of ijs te verwijderen die het zicht kunnen belemmeren. Deze verwarming wordt automatisch geactiveerd onder +6° Celsius, maar kan ook handmatig worden geactiveerd in vochtige omstandigheden bij hogere temperaturen. Over het algemeen verwijdert de door de camera gegenereerde warmte eventuele mist van de lens. Als het regent, ondervindt de chauffeur niet hetzelfde minder goede zicht op de schermen van het cameramonitorsysteem als bij natte of vuile zijspiegels of zijruiten.
Het afgewerkte cameramonitorsysteem werd onderworpen aan een uitgebreid test- en verificatieprogramma. Hayder Wokil legt uit: “In ons proces testen we altijd eerst alle onderdelen apart. Vervolgens zetten we het systeem in elkaar en controleren we het. Tot slot plaatsen we het systeem in de truck om ervoor te zorgen dat we de ontworpen prestaties, functies, duurzaamheid en betrouwbaarheid hebben verkregen.”
Hayder Wokil beschikt over testtrucks uitgerust met het cameramonitorsysteem ten noorden van de poolcirkel tijdens de winter, en ook testtrucks die bergop en bergaf rijden in Zuid-Spanje in een hittegolf van +40° Celsius. “De basis van onze tests is altijd hoe onze klanten de oplossing zullen gebruiken, wat zelfs binnen hetzelfde klantensegment sterk kan variëren. We zijn vertegenwoordigd in ongeveer 180 markten wereldwijd, met verschillende klimaten, activiteiten en culturele omstandigheden voor het gebruik van de truck. Het is een behoorlijk ruim aantal vereisten waaraan moet worden voldaan.”
Externe chauffeurs en klanten waren vanaf het begin betrokken en werden gedurende het gehele ontwikkelingsproces geraadpleegd. “Zo hebben we bijvoorbeeld geluisterd naar hun feedback, wat ze missen, hun mening over een cameramonitorsysteem en wat voor voorzieningen ze willen. We gingen met die feedback naar onze ingenieurs voor voortdurende aanpassingen en verbeteringen.”
Hayder Wokil besluit dat het nieuwe cameramonitorsysteem van Volvo Trucks voordelen zal opleveren voor zowel transporteurs als chauffeurs, vooral in de sector van langeafstandstransport.
“Voornamelijk op het gebied van brandstofverbruik, maar het systeem zal ook de veiligheid vergroten, hopelijk het aantal ongevallen beperken, meer beschikbaarheid bieden, het zicht verbeteren, helpen bij het manoeuvreren en wellicht een impact hebben op de verzekeringspremies en de rijervaring”, zegt hij. “Bovendien hebben we voor de toekomst een uitgebreide roadmap om voorzieningen toe te voegen en dit systeem te integreren met andere trucksystemen om onze klanten nog meer voordelen te bieden.”
Voor meer informatie over het cameramonitorsysteem van Volvo Trucks raadpleegt u onze productinformatie of neem contact op met uw dichtstbijzijnde dealer.